Co ja właściwie chcę osiągnąć?
W TYM ARTYKULE:
1. Cel treningowy:
Niezależnie od tego, czy chcesz mieć świetną sylwetkę, być silny, sprawny, czy nauczyć się stawać na rękach, mimo że wszystko to łączy jeden wspólny mianownik, jakim jest aktywność fizyczna, należy to rozbić na poszczególne etapy, co sprowadza się do priorytetów treningowych oraz wyznaczenia celów długoterminowych i krótkoterminowych.
2. Metoda wyznaczania celów treningowych:
Aby wyznaczyć swój cel, przyda się odpowiednie narzędzie, a dla przykładu użyję Metody SWOP (Start, Wish, Outcome, Plan):
- Start – określenie swojego obecnego stanu, od którego rozpoczynamy
- Wish – wyrażenie życzeń, marzeń
- Outcome – określenie pożądanego rezultatu
- Plan – zaplanowanie działań
Posługując się powyższą metodą, załóżmy, że chcę osiągnąć wymarzoną sylwetkę. W tym celu muszę się zważyć, zmierzyć swoje obwody oraz zrobić zdjęcia, najlepiej przodem, bokiem i tyłem, aby wiedzieć, od czego zaczynam (Start).
Zdefiniowanie wymarzonej sylwetki jest trudne, ponieważ często porównujemy się do swoich idoli z Instagrama, co może zaburzyć naszą samoocenę. Dlatego warto spojrzeć na to obiektywnie lub zasięgnąć opinii osoby znającej się na tym, aby uniknąć rozczarowań.
Jeśli ktoś w wieku około 40 lat pragnie wyglądać jak 25-latek na Instagramie, który trenuje od dawna i zajmuje się tym zawodowo, należy szybko temu zapobiec, aby uniknąć rozczarowań. Przyjmijmy, że naszym pacjentem jest 20-latek, który dotychczas nie trenował, mierzący 175 cm wzrostu i ważący 85 kg, czyli młody mężczyzna o sylwetce Skinny Fat. W takim przypadku konieczne jest dokonanie pomiarów analizy składu ciała, zmierzenie obwodów, takich jak: klatka piersiowa, pas, biodra, udo w najgrubszym miejscu oraz biceps.
Marzeniem tego młodego chłopaka jest zbudowanie atletycznej sylwetki, co poprawi jego pewność siebie (Wish).
Atletyczną sylwetkę rozumiemy jako zarysowane mięśnie klatki piersiowej, brzucha, widoczne kości obojczyka oraz mięśnie ramion, czego teraz nie posiada. Jednak osiągnięcie tego celu może zająć nawet rok, ponieważ zależy to od jego budowy ciała i proporcji. Konieczne będzie zrzucenie trochę tkanki tłuszczowej, a następnie zbudowanie kilku lub kilkunastu kilogramów masy mięśniowej. Co oznacza rok w kontekście tego, że już w następne wakacje to dziewczyny będą same do Ciebie zagadywać? 😀(Outcome).
Najprostszą pozornie rzeczą, którą trzeba zrobić, jest zaplanowanie wszystkich działań, które będziemy realizować. Aby plan był skuteczny, należy uwzględnić WSZYSTKO, dosłownie wszystko! Najlepiej jest spisać wszystkie zajęcia, takie jak:
- szkoła/studia/praca
- dodatkowe zajęcia/nauka itd.
- czas wolny
- ilość snu
- spotkania ze znajomymi
- wyjazdy itp.
Mając spisane wszystkie swoje obowiązki, można policzyć ile nam pozostaje wolnego czasu i ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na trening. Może się okazać, że będzie to 5 godzin tygodniowo, czyli 1 godzina przez 5 dni lub 10 godzin tygodniowo. Niezależnie od tego, ile czasu pozostaje, warto zapisać TRENING SIŁOWY/CARDIO w kalendarzu/notatniku, tak aby stał się to już stałym punktem naszego życia i stał się nawykiem! (Plan).
3. Motywacja:
Jak mawiał Les Brown, jeden z wielkich mówców motywacyjnych, “Nie musisz być wielki, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielki”. Najtrudniej jest zacząć, jednak osobiście uważam, że najtrudniejsze jest wytrwać na drodze, którą sami wybieramy, co doskonale obrazują postanowienia noworoczne. Początki mogą wydawać się proste, gdy przestaniemy stwarzać sobie bariery w głowie, ale kiedy zatrzymują się pierwsze efekty treningowe, zaczynają się trudności. W takich momentach kluczowy jest dobry plan!
4. Wnioski (i teorie spiskowe)
Aby być skutecznym, niezależnie od tego co chcesz robić należy nauczyć się prawidłowo wyznaczania celów treningowych w całym procesie. Możesz lepiej zrozumieć jak działać w praktyce, wykorzystując jedną z metod wyznaczania celów.
Rozpoczynasz od dokładnego określenia obecnego stanu, w którym obecnie się znajdujesz, wyrażasz życzenia co do tego co chciałbyś robić, w jakim miejscu się znaleźć, a na końcu tworzysz plan działania, który musisz zrealizować.
Bardzo często będziesz doszukiwał się konkretnego powodu, dla którego powinieneś zacząć, natomiast warto zauważyć, że najtrudniejsze często nie jest rozpoczęcie, ale utrzymanie założonego kursu. Pamiętaj, że początkowe efekty mogą być łatwe do osiągnięcia, ale prawdziwe wyzwanie zaczyna się w momencie stagnacji. Dlatego warto posiadać solidny plan, który pomoże Ci pokonać trudności i osiągnąć zamierzone cele.